Maliyetleri düşürürken yeniliklerle ilgili dersler

Şirketlerin maliyetlerini azaltarak aynı zamanda inovasyon yapabilmelerini mümkün kılan strateji yakın zamana kadar nadiren kullanılmıştı. Bugünler de ise Costovation stratejisi ile bu mümkün. Kitabın yazarlarından Jennifer Luo Law tarafından kaleme alınan Medium yazısını sizler için derledik;

Şirketler, müşterilerinin pek çok ihtiyaçları olduğunu ve birçoğunun kendileri tarafından karşılanabileceğini düşünür. Bu yüzden şirketler daha büyük, daha hızlı, daha verimli ve daha çeşitli şeyler yaparak, bunların tümünü hemen hayata geçirmek ister. Pek çok şirket, müşterilerin ihtiyaçları ile ilgili tahmini bir istek listesi yaptıktan sonra, bu tahmini ve tam olarak bilinmeyen istekleri karşılamak için daha fazla ayrıntıyla özelleştirilen fazlaca ürün ve hizmetlere takıntılı hale gelerek, sürekli olarak “daha fazlasını” yapmaya çalışıyor.

Buna karşılık farklı bir strateji ile mümkün; bazı şirketler, inovasyon çabaları ile beraber daha az şey yapmak için radikal yollar bulmak yönünde ilerliyor. Maliyet düşürmeye dair birçok yol var ama bunlardan birisi dönüştürücü bir özellik taşıyor; Costovation.

Costovation konusunda uzmanlaşan şirketlerden iki önemli ders;

Ders 1; Inovasyon daha fazlası için olmak zorunda değil.
Şirketler bireylerin ihtiyaçlarının devamlı olarak artmasından etkilenerek pazara sürekli olarak yeni ürünler ve hizmetler sunmaya çalışır. Böylelikle şirketler ve müşteriler arasında sürekli bir kesişim yaratmaya çalışılır. Buna karşılık, Costovation, müşterinin en önemli ihtiyacının etrafında toplanmayı içerir. Sadece bir veya birkaç şeyi çok iyi bir şekilde yapma fırsatını sunar.

Örnek; Trader Joe’s isimli marketler topluluğu tüketicilerin çok makarna markasıyla alışveriş sistemi varsayımını elden bırakarak iyi ve ucuz makarnalar için tek bir marka sunarak büyük avantaj sağlıyor. Bunu yaparken, Trader Joe’s envanterini önemli ölçüde basitleştiriyor ve mağaza başına daha az raf alanı gerekiyor. Bu da sadık tüketicilere tasarruf olarak dönüyor.

Ders 2; Söz konusu inovasyon olduğunda ürünün ötesine bakın.

Şirketlerin inovasyon çabaları genelde en görünür ürün veya hizmetlerin üzerinde düzeltme yapmaya çalışmak üzerinedir. Ancak günümüzde çözüme çok yoğun bir şekilde odaklanan ekipler, yeni ve finansal olarak ödüllendirici yollara kolayca ulaşabilir ve bunları satabilir. Önemli olan konu ise müşterinin ihtiyacına odaklanmaktır. Hangi çözümleri görmek istedikleri sorulduğunda, müşteriler çok yaratıcı değiller, genellikle bugün gördüklerinin gelişmiş bir sürümüne işaret ediyorlar. Bu yüzden müşterinin bile bilmediği ihtiyaçlarını anlamak ve çözüm sağlamak en önemlisidir.

Örnek; Parkabed ekmeklerini ön plana çıkaran şey; fırıncılara ait işçilik maliyeti olmadan gün boyu, tüm mağazalarında taze pişmiş ekmekler bulunmasına olanak veren stratejileridir. Bu stratejinin sağladığı daha uzun raf ömrü dolayısıyla, daha az teslimat gerektirmesi ve çok daha az atık üretimi gibi sonuçları ekmek üreticileri açısından da önemli kazanımlardır.

Sonuç;

İnovasyon ekiplerinin ilk öncelikleri müşterilerin ne yapmaya çalıştıklarını ve gerçekte ne istediklerini ayrıntılarıyla anlamak olmalıdır.

Costovation’ın gücü, inovasyon ve maliyet düşürmenin bir arada mümkün olabildiğini göstermesinden kaynaklanmaktadır. Costovation, sadece önemli bir strateji değil, aynı zamanda ekonomik krizlere veya tehditlere karşı savunma hazırlamak için de kritik bir strateji haline gelmektedir.

Costovation’da mükemmel olan şirketler, başkalarının takip etmesi için geride ipuçları bıraktı. Yapılması gereken ilk şey, ana iş kümesine acımasızca odaklanarak başlamak. ”Daha fazla” her zaman “daha iyi” demek değildir.

* Stephen Wunker ve Jennifer Luo Law Costovation: Innovation That Gives Your Customers Exactly What They Want–And Nothing More Harper Collins Leadership 2018

E-Posta Bültenimize Kaydolun!

gelişmelerden ilk siz haberdar olun

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlgilenebileceğiniz başka yazılar

Makale

2024 Beklentilerim

“Platform kurucumuz İhsan Elgin, Startup Dergisi için 2024 yılına dair beklentilerini kaleme aldı. Elgin, yatırım

Makale

KGS Konferansı’nda Ne Öğrendik?

Kurumsal girişim sermayelerinin yapıları, yaratmış oldukları fırsatlar ve trendlerinin son 3 yıldaki değişimine değinen Platform

Düşünceleriniz bizim için önemli!

bizimle iletişime geçin
small_c_popup-dark

bizimle

Görüşlerinizi Paylaşın

small_c_popup-light

Talebiniz Bize Ulaştı

En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.