İnovasyon serüveninde engelleri aşmak için 4 tavsiye

Kurumsal bir inovasyon macerasına atılmadan önce, ihtiyaç duyacağınız ekipmanı sırt çantanıza yüklediğinizden emin olmakta fayda var.

Ekibinizle birlikte uzun ve zorlu bir serüvene, bir inovasyon yolculuğuna çıkmak üzeresiniz. Şirketinizi daha iyi bir yer haline getirmek için çıkacağınız bu uzun ve meşakkatli yolculuk boyunca, daha önce hiç karşılaşmadığınız bir sürü engelle karşılaşacaksınız. Bu engelleri aşmak için ise değişip yenilenmeniz, gelişip öğrenmeniz, birbirinize güvenmeniz, cesur olmanız ve durmadan ilerlemeniz gerekecek. Engelleri ancak böyle aşabilir, inovasyon hedefinize ancak böyle ulaşabilirsiniz.

Bunları yapmaya hazırsanız, geriye sadece bir yol haritası belirlemek kalıyor. Bu konuda da Karen Holst’un harika bir yazısı bulunuyor. Holst’un kaleme aldığı “When Creating a New Innovation Program, Size Matters” başlıklı makalesi, şirketinde inovasyon yapmak isteyen inovasyon yolcularına, yolculuk boyunca kullanabilecekleri dört etkili tavsiye veriyor.

Sırt çantanızı hazırlayın

Yolda başınıza neler geleceğini bilemezsiniz. O yüzden her şeye hazırlıklı olmak gerek. İyi hazırlanmış bir sırt çantanız olmalı. İnovasyonu gerçekleştirecek ekibinizin tüm ihtiyaçlarını sağlamalısınız. Gerekli teknolojilere ulaşabilmeli, kendilerine ait özel bir alanda çalışabilmeliler. Yeni teknolojileri araştırıp denemeleri için onlara zaman tanımalı, yol boyunca arkalarında durmalısınız. Teknoloji devi yenilikçi firmalar, inovasyon yolculukları boyunca çalışanlarına ihtiyaç duyabilecekleri tüm imkanları sağlamalarıyla tanınıyor. Çalışanlarına en son teknoloji araçlarını, yazılımları ve çok daha fazlasını sunuyor. Onların geçtiği patikaları izleyebilir, ekibinize bu yönde liderlik edebilirsiniz.

Yol boyunca kendinizi geliştirin

Yolculuğunuz boyunca daha önce hiç karşılaşmadığınız engellerle karşılaşacaksınız, bu da sizi gelişime zorlayacak. Örneğin bir engeli aşmak için programlama becerilerinizi kullanmanız gerekebilir. Bu becerilere sahip olmasanız bile yol üzerinde öğrenebileceğinizi unutmayın. Öğrenin, deneyin ve ilerleyin. Yeteneklerinizi geliştirdikçe yol daha kolay ilerlenebilir hale gelecek ve her yeni bilgiyle hedefinize biraz daha yaklaşacaksınız. Ekip üyelerinize yeteneklerini geliştirmeleri için fırsat verin. Öğrenme süreçlerinde onlara destek olun. Bunun için şirket içinde özel eğitimler düzenleyebilir, farklı ilgi alanlarına yönelik seminerler verebilirsiniz.

İnovasyon yolcuları için özel bir alan yaratın

İnovasyon yolculuğuna çıkacak insanların sadece yola odaklanması gerekir. Çünkü yolculuk zor ve engellerle dolu. Dikkatleri dağılırsa yollarını kaybedebilirler. Bu yüzden sadece onlara özel bir alan yaratmalısınız; sadece inovasyona konsantre olacakları, dış etkenlerden etkilenmeyecekleri özel bir alan. Diğer çalışma birimlerinden ayrılan bu alanda, ekibinizin inovasyona odaklanması çok daha kolay olacak, bu da inovasyonun başarısına olumlu yönde katkı sağlayacaktır. İhtiyaç duyabilecekleri her şeyin sağlandığı bu özel alanı, inovasyon ekibinin ruhuna uygun hale getirmeyi de unutmayın. Ona bir karakter katın, mesela duvarları el izlerinizle donatın.

Ekibinizin içindeki kaşifleri ortaya çıkarın

Ekibinizin içinde çok iyi fikirlere sahip, sıra dışı yeteneklere sahip kaşifler olabilir. Bu kaşifler hedefinize ulaşmak için size daha kestirme yollar sunma konusunda çok iyidir. Onlara ihtiyaç duydukları desteği sunarak yolculuk boyunca yetenek ve fikirlerinden yararlanabilirsiniz. Çalışanlarınızın içindeki girişimci ruhu ortaya çıkarın ve bunu şirketinizin faydası için kullanın. Şirketini daha iyi bir yer haline getirmek isteyen çalışanlarınıza, şirket içinde kendi girişimlerini yapabilmeleri için fırsatlar sunun. Çoğu büyük firma bu metodu kullanarak kendi çalışanlarının kendi girişimlerini yapmalarını destekliyor; ortaya çıkan yenilikçi fikir ve uygulamalardan ise herkes faydalanıyor.

İnovasyon yolculuğu uzun ve meşakkatli. Ancak iyi bir liderin önderliğinde her ekip bu zor yolculuğun üstesinden gelebilir. Yeter ki hangi izleri takip edeceğinizi iyi bilin.

E-Posta Bültenimize Kaydolun!

gelişmelerden ilk siz haberdar olun

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlgilenebileceğiniz başka yazılar

Makale

2024 Beklentilerim

“Platform kurucumuz İhsan Elgin, Startup Dergisi için 2024 yılına dair beklentilerini kaleme aldı. Elgin, yatırım

Makale

KGS Konferansı’nda Ne Öğrendik?

Kurumsal girişim sermayelerinin yapıları, yaratmış oldukları fırsatlar ve trendlerinin son 3 yıldaki değişimine değinen Platform

Düşünceleriniz bizim için önemli!

bizimle iletişime geçin
small_c_popup-dark

bizimle

Görüşlerinizi Paylaşın

small_c_popup-light

Talebiniz Bize Ulaştı

En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.