Tasarım odaklı düşünmenin kurumsal kültüre etkisi

Tasarım odaklı düşünme (Design Thinking), karşımıza çıkan sorunları daha önce düşünülmemiş farklı fikirler üreterek çözmeyi amaçlayan bir düşünce sistemidir. Bu sistem, kişilerin ne yaptığından bağımsız olarak problemlerini sonlandırmak adına yaratıcı çözümler üretmesini sağlar. Linda Naiman’ın inc.com‘da yer alan makalesinde, Thomas Lockwood ve Edgar Papke’nin “Innovation by Design” adlı kitabında altını çizdiği tasarım odaklı düşünmenin kuruluşlara kattıkları ve bu düşünce sisteminin nasıl geliştirilebileceği hakkında değerli ipuçları veriyor.

Tasarım odaklı düşünme ile ilgili literatürün çoğu inovasyona odaklanmışken Lockwood ve Papke, SAP, P&G ve IBM gibi birçok kuruluştan röportajlar içeren kitaplarında; inovasyon, tasarım odaklı düşünme ve şirket kültürünü bir arada harmanlayarak önemli noktalara parmak basıyor. Çalışmalarındaki kuruluşların önemli avantajlarından biri tasarım odaklı düşünmenin farklı düşünme ve stratejilerin yapıcı yönetimi için bir platform sunmasıdır.

Şaşırtıcı olan keşif, tasarım odaklı düşünmenin bir yüzleşme aracı olarak kullanılması. Lockwood ve Papke, bu özelliği araştırma ve öğrenme isteğiyle farklı fikirlerle ve zihniyetlerle yüzleşme olarak tanımlıyor ve buna “Meraklı Yüzleşme” diyor.

Tasarım Odaklı Düşünme ve Meraklı Yüzleşme ile İlgili Beş Anlayış

 1. Tasarım odaklı düşünme, anlaşmazlık ve fikir ayrılıkları ile yüzleşmek ve bunları yönetmek için etkili bir araçtır.
 2. Tasarım odaklı düşünmeyi kullanan kuruluşlar, merak hakkında olumlu bir zihniyete sahiptir.
 3. Tasarım odaklı düşünmeyi kullanan insanlar, daha iyi sorgulama ve dinleme becerileri gösterirler.
 4. Çünkü tasarım odaklı düşünme, anlaşmazlık ve fikir ayrılıkları ile başa çıkmak için uygulanabilir.
 5. Tasarım odaklı düşünme, anlaşmazlıkların ve yanlış düzenlemelerin önüne geçmek için değerli bir süreçtir.

Anlaşmazlık ve Fikir Ayrılıklarını Yönetmek ve İnovatif Çözümler için ‘Tasarım Odaklı Düşünme’yi Nasıl Geliştirebiliriz?

 • Müşteriye odaklanmak, istenen sonuca yönelik ortak bir anlayış ve uyumu beraberinde getirir. “Biz ne için buradayız?” ve “Bu neden önemli?” sorularını sormak, herkese ulaşmak istediği sonucu ve anlaşmazlığın nereden çıktığını hatırlatır. Bu yaklaşım ayrıca işletmeler arası müşteri yönetiminde de uygulanabilir.
 • Tasarım odaklı düşünce ile çalışmayı her zaman eleştirin. Tasarım odaklı düşünce; empati, anlayış, hızlı düşünme, anlık geri dönüşler ve birinin çalışmasını haksız yere sorgulamaktan çok sürece odaklanmaya dayanır. Olası fikir ayrılıkları veya anlaşmazlıkların farkında olun. Ayrıca, odak noktasını tekrar herkesin çözmeye çalıştığı probleme döndürmeye hazır olun.
 • Basit, ciddi sorular sorun. Tasarım odaklı düşünceyi kullanmak insanın dinleme yeteneğini arttırdığı gibi sorgulama yeteneğinin gelişmesini de sağlar. “Ne eksik?” sorulabilecek en önemli sorulardan biridir. Anlaşmazlık, bir ihtiyacın karşılanmayacağının göstergesidir. Bu yüzden “Müşteri için ne eksik?”, “İletişimimizde ne eksik?”, “Çalışmamızda ne eksik?” gibi sorular sorulabilecek en direkt ve empatik sorulardır.
 • Sorgulamaktan kaçınmayın. Tasarım odaklı düşünenler araştırmacıdır. Alacakları cevaplardan korkmadan soru sorarlar ve cevapları dinlerler. Bu bakış açısını korumak, anlaşmazlıkları ve fikir ayrılıklarını ortadan kaldırmak için büyük önem taşır. Sonuca ulaşmak adına, birine geri dönüş bildirmesi için izin vermek ve bunu açıkça almak çözüm olabilir. Daha da iyisi bunu istemek ve yine açıkça alabilmektir. İletişim becerilerini tasarım odaklı düşünce ile kullanmak sadece sorunu görmeyi sağlamaz, aynı zamanda doğru çözüm için gereken diyaloğu kurmayı da sağlar. 
 • Liderlerin gereken adımları atması gerekir. Tasarım odaklı düşüncenin avantajı, empati ile dinlemenin ve ortak bir bakış açısı oluşturmanın işbirliğine ve problem çözümüne zemin hazırlamasıdır. 
 • İyi yetişmiş ve yetenekli insanlar tasarım odaklı düşünceyi kullanırlar. Bunu daha güvenilir bir anlaşmazlık yönetimi aracı olarak görürler. Bu, araştırmamızdaki kuruluşların sahip oldukları seviyelerde tasarım odaklı düşünceyi ölçeklendirmelerinin gizli yararlarından biridir.

E-Posta Bültenimize Kaydolun!

gelişmelerden ilk siz haberdar olun

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlgilenebileceğiniz başka yazılar

Düşünceleriniz bizim için önemli!

bizimle iletişime geçin
small_c_popup-dark

bizimle

Görüşlerinizi Paylaşın

small_c_popup-light

Talebiniz Bize Ulaştı

En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.