İnovasyon Parametrelerine karşı Yönetim Parametreleri

İnovasyon ekiplerinin organizasyonlarında inovasyon ölçüm kriterlerinin oluşturması ve uygulaması büyük bir zorluktur. Neden? Çünkü yönetim başarısını ölçen kriterler inovasyonu ölçmek için kullanılamaz. Peki, inovasyon parametrelerini nasıl belirleyeceğiz? Gelin yakından bakalım.

Ne yazık ki kurumsal şirketler sık ​​sık işletmenin başarı kriterlerini (mevcut işletmeyi yönetmek için tasarlanmış kriterler) inovasyon projelerine uygular. Bunu çalıştığımız pek çok firmada görüyoruz ve bu gerçek bir zorluk oluşturuyor. Bilinen ve kanıtlanmış bir iş modeli veya değer teklifi için sonuçları nasıl ölçtüğünüz, kanıtlanmamış potansiyel bir iş modeli barındıran bir inovasyon projesindeki ilerlemeyi nasıl ölçtüğünüzden büyük farklıklar içerir.

Aradaki farkları uzun uzun anlatmak mümkün ancak aşağıdaki tablo, kurumsal şirketlerin yürütme ve inovasyon ölçümleri arasında kriterlerin nasıl farklılaştığını görmek için bizlere hızlı bir çözüm sunuyor. Tablonun detaylarına bakmadan önce kabul etmeniz gereken temel bir kural var; Genellikle kurumsal şirketlerde yönetim kademisine kabul ettirilmesi en zor olan unsur; inovasyon projelerinde başarısızlık maliyetinin, öğrenmeye yapılan olumlu bir yatırım olduğu düşüncesidir. Bu şirketlerde “başarısızlık maliyeti” sadece kötü bir şeydir. Bu fikri inovasyon için kafanızdan, yürütme ve yönetim kurulu toplantılrından çıkartmalısınız. Başarısızlık çok daha iyi bir çözüme giden yolda elde edilen tecrübedir ve buradaki kayıpları uzun vadeli bir kazancın parçası olarak görmeniz gerekiyor.

Aşağıdaki tablo ile şirketlerin özellikle inovasyon projelerine adanmış bir dizi kriterin önemini vurgulamak istiyoruz.

 

Geleneksel Yönetim Kriteriİnovasyon Kriteri
HedefFinansal başarıRisk ve belirsizliğin azaltılması
GayretTemel Performans Kriterleri (KPI) tutturmakKabulleri ve Hipotezleri doğrulamaya çalışmak
RiskRakipler tarafından geride bırakılmakÇalışmayacak bir fikrin peşinden koşmak
Finansal GerçekGerçek kazançlarPotansiyel kazançlar (test etmeniz lazım)
ÖngörülebilirlikYüksekDüşük
BaşarısızlıkBir seçenek bile değilÖğrenme sürecinin bir parçası
Başarısızlık maliyetiCezalandırılması gereken bir durumÖğrenilenler ile yeniden denemek

Eğer biri girişimci iseniz yukarıdaki tablonun sağ sütununda bulunan yapılara aşina olmanız gayet doğal ancak kurumsal bir şirkette iseniz bu gerçekleri kabullenmeden yola çıkmanız kaçınılmaz bir başarısızlık ile sonuçlanmaya mahkum olacaktır.

E-Posta Bültenimize Kaydolun!

gelişmelerden ilk siz haberdar olun

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlgilenebileceğiniz başka yazılar

Makale

2024 Beklentilerim

“Platform kurucumuz İhsan Elgin, Startup Dergisi için 2024 yılına dair beklentilerini kaleme aldı. Elgin, yatırım

Makale

KGS Konferansı’nda Ne Öğrendik?

Kurumsal girişim sermayelerinin yapıları, yaratmış oldukları fırsatlar ve trendlerinin son 3 yıldaki değişimine değinen Platform

Düşünceleriniz bizim için önemli!

bizimle iletişime geçin
small_c_popup-dark

bizimle

Görüşlerinizi Paylaşın

small_c_popup-light

Talebiniz Bize Ulaştı

En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.