Şirketinizi kurumsal inovasyona hazırlamak için 3 adım

Büyük ölçekli bir şirkette kurumsal girişimcilik ruhunu körüklemek için bu üç tetikleyiciye ihtiyacınız var.

Kurumsal inovasyona giden en kısa yol, girişimcilik ruhunun bir şirket kültürüne dönüştürülmesinden geçiyor. Ne var ki her ay yüzlerce kişinin bordrosunu imzalıyorsanız, girişimcilik gibi nazaran riskli görünen ve deneysel çalışmalara girerken iki kez düşünmeniz gerekiyor. Karen Holst ve Eski Pirelli CIO’su Marcelo De Santis imzasıyla Inc.’de yer alan bir makalede, kurumsal girişimciliğe geçişi özellikle büyük şirketler için daha kolay hale getiren üç ana tetikleyici şöyle sıralanıyor:

Yapacağınız inovasyon, şirket stratejilerinizle uyumlu olsun

Şirketinizin inovasyona yapacağı yatırımın asıl amacı genelde değişmez: İstikrar sağlamak ve uzun vadede işin büyümesine destek olmak. Kurumsal inovasyon stratejisinin de başarıya ulaşabilmesi, şirketin mevcut stratejik öncelikleriyle ne kadar uyumlu olduğuna bağlıdır. Bu nedenle kurumsal inovasyon sayfasını açmadan önce, stratejinizi net biçimde tanımlamanız gerekiyor. Bir sonraki adımda bu stratejiyi destekleyecek denemelerden oluşan bir inovasyon portföyü oluşturmak ve yapacağınız atılımların rotasını belirlemek oldukça kolaylaşacaktır.

Diyelim ki şirketinizin mevcut stratejisi büyüyen bir pazarda bilinirliğini artırarak yerini sağlamlaştırmak. Bu durumda yapacağınız inovasyonun da pazar yayılımı ve genişlemeye odaklı olmasında fayda var. Sahip olduğunuz portföy aynı zamanda sizin pusulanız olarak, inovasyona yaptığınız yatırımların şirket stratejisini nasıl desteklediğini gösterecektir.

Kurumsal inovasyona başlarken yıkıcı bir dönüşüm yerine mevcut süreçleri iyileştirecek deneyleri inovasyon portföyüne eklerseniz hem hızlı kazançlarla sürecin geri kalanı için motivasyon sağlar hem de şirketin temel inovasyon kaslarını güçlendirmiş olursunuz.

Doğru metrikleri takip edin

İnovasyonun başarısını ölçmenin zorluklarının başında, hangi parametrelere göre ölçüm yapılacağı konusunda yaşanan belirsizlik geliyor. Yaptığınız çalışmaların işe yarayıp yaramadığını üç ana başlık altında görebilirsiniz:

  1. Yaptığınız deneyler inovasyon kapasitenizi büyütmekte ne kadar etkili oluyor?
  2. İnovasyon deneyleri nasıl büyüyor ve gelişiyor?
  3. Bu deneyler işe nasıl yansıyor?

Kurumsal inovasyonun birkaç mali çeyrekten daha uzun süreli sabır ve sebat gerektiren bir yolculuk olduğunu unutmayıp, uzun vadeli sonuçlara odaklandığınızda performansın ölçümü de kolaylaşıyor. Yeni bir inovasyon deneyi başlattığınızda, yatırımın geri dönüşü (ROI) ve gelire katkı gibi iş odaklı parametrelerden önce, inovasyon kapasitesi ve büyümeye odaklanmanız daha uygun olacaktır.

Bu noktada inovasyona odaklı çalışan ekibinizin hızlı öğrenme becerilerini ödüllendirerek, kurum genelinde “deneme kültürünü” körükleyebilirsiniz. Öğrenilen her yeni çıktıyı inovasyon portföyündeki önceliklendirmelere ince ayar çekmek ve kaynakları daha verimli dağıtmak için kullanabilirsiniz.

Farklı disiplinlere sahip bir takım kurun

İnovasyon bir takım sporudur. Bu sporda gol atmak için de farklı rollerde oyuncuların getireceği yenilikçi fikirlere ihtiyaç vardır. Gerçekten yıkıcı bir inovasyonu meydana getirebilmek için, farklı tecrübelere ve bakış açılarına sahip kişilerden oluşan ekipler kurmanız gerekiyor.

Söz konusu ürün inovasyonu olduğunda, her kademede denetlenebilirliğe sahip, farklı işlevleri üstlenebilen bir ekip oluşturmanızda fayda var. Bu ekibe liderlik edecek kişinin ise, takımın atacağı ve yiyeceği gollerle ilgili sorumluluğu tümüyle üstlenebilecek nitelikte bir ürün yöneticisi olmalı.

İnovasyon ekibiyle üst düzey yönetim arasında bilgilendirici bir ilişkinin bulunması, ekip inovasyon portföyünü zaman içinde geliştirirken işin gerçek sahiplerinden stratejik yönlendirmeler almasını sağlıyor.

Özellikle büyük ölçekli şirketler kurumsal girişimcilik kültürünü benimsemek isteseler de bunu söylemek çoğu zaman yapmaktan kolay oluyor. Bu üç ana tetikleyici sayesinde inovasyon yolculuğunun belirsiz rotasını daha net hale getirerek, karmaşıklığın önüne geçmek mümkün. Şirket stratejileriyle uyumlu bir inovasyon ekibi kurup, doğru performans kriterlerini gözlemlemek ve çeşitliliği yüksek bir takım kurmak, kurumsal inovasyon için güçlü bir temel oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Kaynak: Inc.com

E-Posta Bültenimize Kaydolun!

gelişmelerden ilk siz haberdar olun

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlgilenebileceğiniz başka yazılar

Makale

2024 Beklentilerim

“Platform kurucumuz İhsan Elgin, Startup Dergisi için 2024 yılına dair beklentilerini kaleme aldı. Elgin, yatırım

Makale

KGS Konferansı’nda Ne Öğrendik?

Kurumsal girişim sermayelerinin yapıları, yaratmış oldukları fırsatlar ve trendlerinin son 3 yıldaki değişimine değinen Platform

Düşünceleriniz bizim için önemli!

bizimle iletişime geçin
small_c_popup-dark

bizimle

Görüşlerinizi Paylaşın

small_c_popup-light

Talebiniz Bize Ulaştı

En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.