Şirket ve kurumlarda yenilikçiliği nasıl önceliklendirmeliyiz?

Dünyanın en iyi girişimcilik liderlerinde kabul edilen Steve Blank MCkinsey tarafından geliştirilen “Üçlü Ufuk Modeli’ni” (Three Horizons Model) analiz ederek girişimler ve kurumlar için yenilikçiliği nasıl önceliklendirmek gerektiğine dair doğru stratejilere dikkat çekiyor.

21. Yüzyılda Üçlü Ufuk Modeli, şirketleri ve kurumların hızlı yenilikçilik yaklaşımlarını yönetmesi için tercih edilen popüler bir yöntem ancak bu modeli geleneksel düşünce tarzı ile yanlış yorumlarsanız ölümcül bir durum oluşturabilir. Geleneksel analizler Üçlü Ufuk Modelin’de üçüncü ufkun (Horizon 3) gelişmesinin yıllar sürdüğünü öne sürse de, bugünün dünyasında durum böyle değil. Üçlü Ufuk Modeli’ndeki aşamalar zamana bağlı değildir. Horizon 3 fikirleri, Horizon 1 kadar hızlı geliştirilebilir.

Geride kalmamak için şirketlerin ve kurumlarının üç ufuk boyunca teslimat ve dağıtım hızlarına odaklanmaları gerekir.


20. yüzyılda Baghai, Coley ve White tarafından ilk kez ifade edildiğinde, Üçlü Ufuk Modeli, üst düzey yönetime çok yönlü bir organizasyona olan ihtiyacı açıklamak için basit bir yoldu, şirketler ve kurumlar mevcut iş modellerini yürütmek için ihtiyaç duydukları yeni fikirleri eşzamanlı olarak sağlayabilirlerdi.

Üçlü Ufuk Modeli inanılmaz derecede faydalı bir taksonomi sağlamıştır. Model, üç zaman diliminde eş zamanlı gerçekleşen yeniliği açıklar:

  • Ufuk 1 (Horizon 1) fikirleri, bir şirketin mevcut iş modeline ve temel yeteneklerine sürekli yenilikler sağlar.
  • Ufuk 2 (Horizon 2) fikirleri, yakın bir gelecek için hedeflenir ve bir şirketin mevcut iş / modelini ve temel yeteneklerini yeni müşteriler, pazarlar veya hedefler için genişletir.
  • Ufuk 3 (Horizon 3), daha uzun vadeli planlanır ve yıkıcı fırsatlardan faydalanmak veya bunlardan yararlanmak ya da bir aksaklığa karşı koymak için yeni yeteneklerin yaratılmasıdır.

Her ufuk farklı odak, farklı yönetim, farklı araçlar ve farklı hedefler gerektirir. McKinsey, uzun vadede rekabetçi kalabilmek için bir şirketin araştırma ve geliştirme dolarlarını ve kaynaklarını üç farklı vadede dağıtmasını önermiştir.

Normalde ufukların her birine göreceli uygulama vadeleri verdik. Örneğin bazı kuruluşlar Horizon 1’i 3-12 ay içinde sunulabilecek yeni özellikler olarak tanımlar; İş modeli olarak Horizon 2, 24-36 ay arası ve Horizon 3, 36-72 ay arasında yeni yıkıcı ürünler / iş / görev modelleri oluşturabilir. Bu zamana dayalı tanım, yeni yıkıcı fikirlerin araştırması, mühendisliği ve sunumu yıllar süren 20. yüzyılda anlamlı olabilirdi. Ancak bu yaklaşım 21. yüzyılda artık doğru değil. Üstelik uygulandığı takdirde ölümcül de olabilir.

Bizim yapmamız gereken yıkıcı Horizon 3 fikirlerini, Horizon 1 fikirleri kadar hızlı bir şekilde uygulmaya koymaktır.

Örneğin, Uber var olan teknolojileri kullandı ancak benzersiz bir iş modeli geliştirdi. Ruslar politik savaşı sürdürmek için mevcut sosyal medya araçlarını kullandılar. Çevik bozgunculuk (fast disruption), benzersiz bir şekilde yapılandırılmış, paketlenmiş ve/ya mevcut teknolojiler üzerine inşa edilmiş çözümleri bir güç çarpanı olarak yeterince iyi kullanmayı gerektirir.

Çevik Horizon 3 Uygulamaları

Ticari alanda AirBnB, Uber, Craigslist, Tesla ve makine öğrenimi çözümleri, mevcut teknolojileri son derece kısa sürede kullanan radikal bozgunculuk örnekleridir.

Seçimlere Rus müdahalesi ve Çin’in Güney Çin Denizi’nde ada üsleri inşa etmesinin yanı sıra ICBM’leri uçak gemilerine saldırmak için geleneksel silahlar olarak yeniden konumlandırmak, son derece kısa sürede hayata geçirilen ve mevcut teknolojileri kullanan radikal bozgunculuk örnekleridir.

Çevik Horizon 3 Bozgunculuğunun Farkı Nedir?

Çevik Horizon 3 uygulamaları tüm diğer kriterlerden çok asimetri ve hız odaklıdır.

Mevcut rakiplere veya detaylı planlanmış projelere kıyasla ortaya en hızlı çıkartılabilecek minimum uygulanabilir ürünler (MVP) gibi görünürler. Bitmemiş bu prototipler sahaya çıktıktan sonra her saniye gelişimlerini sürdürürler. Bu durum mevcut geleneksel yapıların baş edemeyeceği kadar çevik bir bozgunculuk sağlar.

Çevik Horizon 3 neden daha üstün?

İronik olarakçevik Horizon 3 uygulmaları, pazar liderleri tarafından değil, meydan okuyanlar / yeni girişimler (IŞİD, Çin, Rusya vb.) tarafından kullanılır. Yeni oyuncuların geleneksel sistemleri, hantal gereklilikleri ve satın alma süreçleri yoktur ve gelenekselcileri rahatsız etmeye odaklanmışlardır.

Bozgunculuk ile Başa Çıkmak ve onu Yönetmek İçin Dört Strateji

  • Hedefinize / görevinize odaklanmak için dış kaynaklardan faydalanın: Örneğin NASA uzay taşımacılığı için artık roket geliştirmekle uğraşmıyor bu işi SpaceX ve OrbitalATK firmalarından alıyor.
  • Mevcut bir şirketin bozguncu iş modelini kendinize dahil edin: Örneğin Google Android’i satın aldı.
  • Yeni yıkıcı yenilikçilerin iş modellerini hızlı bir şekilde kopyalayın: Örneğin Microsoft Netscape’in web tarayıcısını kopyalayıp, işletim sistemi dağıtımındaki üstünlüğünü kullanarak pazarda hakim hale gelmişti.
  • Bozgunculardan daha iyi yenilikçi olun: Başarılı örnekler, Apple ve iPhone, Amazon ve Amazon Web Servisleri (AWS).

Üçlü Ufuklar Modeli eğer onu doğru yorumlar ve 21. yüzyılın gereksinimlerine uygun hayata geçirirseniz çok güçlü bir araçtır. Sizin geleneksel yapınızı yenileyebilir veya yeni alanlarda sizi hızla ileri taşıyabilir.

E-Posta Bültenimize Kaydolun!

gelişmelerden ilk siz haberdar olun

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlgilenebileceğiniz başka yazılar

Makale

2024 Beklentilerim

“Platform kurucumuz İhsan Elgin, Startup Dergisi için 2024 yılına dair beklentilerini kaleme aldı. Elgin, yatırım

Makale

KGS Konferansı’nda Ne Öğrendik?

Kurumsal girişim sermayelerinin yapıları, yaratmış oldukları fırsatlar ve trendlerinin son 3 yıldaki değişimine değinen Platform

Düşünceleriniz bizim için önemli!

bizimle iletişime geçin
small_c_popup-dark

bizimle

Görüşlerinizi Paylaşın

small_c_popup-light

Talebiniz Bize Ulaştı

En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.