İnovasyon liderlerinin 10 temel görevi

Eğer bir şirket veya kurumda inovasyondan sorumlu bir yöneticileriniz varsa, yapması gereken 10 önemli görevi sizler için derledik.

McKinsey & Company, 2.240 yöneticiyle yaptığı görüşmeler sonucunda inovasyonun ne kadar önemli olduğunu sordu. Araştırmaya katılanların yüzde 84’ü inovasyonun şirketlerinin büyümesinde son derece ya da çok önemli olduğunu belirtti. Boston Consulting Group, yöneticilerin yüzde 79’unun şirketleri için öncelikleri arasında bir inovasyon yapmak olduğunu ve yüzde 22’sinin tek önceliğinin inovasyon olduğunu tespit etti. Araştırmalar sürekli olarak yenilikçilik yapan şirketlerin pazar payının diğer rakiplerine göre 6 kat daha fazla olduğunu ve 3 kat daha fazla kâr elde ettiklerini gösteriyor. Peki, siz bu konuda ne yapabilirsin?

Yapabileceğin en iyi şey bir inovasyon yöneticisi işe almak. Şirketinizdeki inovasyon seviyesini sürekli arttırmaktan başka bir şeye odaklanmayan özel bir pozisyon. “Baş Yenilik Yöneticisi”, “Yenilikçilikten Sorumlu Başkan Yardımcısı” veya herhangi bir başka isim verebilirsiniz. Fakat böyle bir inovasyon yöneticisinden ne beklemelisiniz? İyi bir inovasyondan sorumlu yöneticinin yapması gereken 10 başlığı inc.com’un derlediği makaleden paylaşıyoruz.

İşte en iyi inovasyon yöneticilerinin yaptığı 10 şey.

1. İnovasyonun insanlarla başladığını anlarlar
İnovsyon, çalışanlarınız tarafından oluşturulan yaratıcı fikirlerin uygulanmasıdır. Büyük inovasyon yöneticileri politikalar, posterler veya inovasyon laboratuvarları yerine insanlara odaklanmaları gerektiğinin farkındalar.

2. İnovasyon araştırmalarında bilgilidirler
Harika fikirler tesadüfi değildir. Büyük inovasyon yöneticileri organizasyonlardaki yaratıcılık araştırmalarına aşinadır ve hangi faktörlerin çalışan yaratıcılığını ve inovasyon etkinliğini etkilediğini bilir.

3. Bir inovasyon kültürü oluşturmak için çalışırlar
Yaratıcılığın, çalışanlara özerklik sağlayarak, bürokrasiyi azaltarak (ortadan kaldırmazsa) ve yaratıcılığı motive etmek için doğru kültürü oluşturmak için konuşarak bir inovasyon kültürü oluşturmak gerektiğini bilirler.

4. Her üç örgütsel düzeyde de çalışırlar
Kurumsal ve yönetici düzeyinde, takım ve takım lideri düzeyinde ve bireysel katılımcı düzeyinde; değişim, eğitim ve koçluk için baskı yaparlar, çünkü her üç seviyenin de kültürün bir parçası olduğunu bilirler.

5. Müdahale etmeden önce değerlendirirler
Problemlerin yapısını anlamadan müdahale etmezler. Büyük inovasyon yöneticileri ilk önce örgütsel iklimi, ekibi ve bireysel performansları ve düşünceleri değerlendirirler. Daha sonra bu sonuçlara göre eyleme geçerler.

6. Çok seslilik ile parlak fikirleri araştırırlar
Zaman ufkuna, kapsamına ve fikir düzeyine göre değişen birçok farklı düşünce tekniği vardır. En iyi inovasyon yöneticileri mümkün olduğunca fazla sayıda sesi, bir kakafoni oluşturmadan dinlemeyi bilirler.

7. İşleri kolaylaştırırlar
İnovasyon yöneticilerinin kişisel olarak yenilikçi olması beklenmez, ancak harika fikirler üretmek için işleri kolaylaştırabilir. Çalışanların çözümlere sahip olduğunu ve bu çözümleri ortaya çıkarma görevini icra ettiklerini bilirler.

8. Harika öğretmenler, eğitmenler ve koçlardır
İnsanları neyin yaratıcı yaptığını bildikleri için, en iyi inovasyon yöneticileri, çalışanlara (ve diğer yöneticilere) inovasyonda başarılı olmayı öğretmeyi, eğitmeyi ve koçluk yapmayı bilir. Çalışanları kurum kültürünün onlarla başladığına ikna eder ve risk alarak, deney yapmalarını teşvik ederler.

9. İnovasyon ölçütleri geliştirir
Peter Drucker’in dediği gibi: “Eğer ölçemezseniz, yönetemezsiniz.” Büyük inovasyon yöneticileri, şirketin inovasyon hedeflerine uygun bir inovasyon metriğini benimseyerek (veya geliştirerek) işe başlar ve inovasyon kültürünün etkinliğini ölçmek için bu kriterleri kullanırlar.

10. Süreci ölçeklendirmek için başkalarını eğitirler
En iyi inovasyon yöneticileri, kurumdaki diğer insanları inovasyon kültürünü yaymak ve yönetmek üzere eğitirler. Böylece kurumsal inovasyon yalnızca tekil yöneticilere bağlı olmaktan çıkar. Tüm organizasyon boyunca şampiyonlar yetiştir ve bu da bir inovasyon kültürü oluşturmayı daha hızlı ve daha etkili hale getirir.

E-Posta Bültenimize Kaydolun!

gelişmelerden ilk siz haberdar olun

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlgilenebileceğiniz başka yazılar

Makale

2024 Beklentilerim

“Platform kurucumuz İhsan Elgin, Startup Dergisi için 2024 yılına dair beklentilerini kaleme aldı. Elgin, yatırım

Makale

KGS Konferansı’nda Ne Öğrendik?

Kurumsal girişim sermayelerinin yapıları, yaratmış oldukları fırsatlar ve trendlerinin son 3 yıldaki değişimine değinen Platform

Düşünceleriniz bizim için önemli!

bizimle iletişime geçin
small_c_popup-dark

bizimle

Görüşlerinizi Paylaşın

small_c_popup-light

Talebiniz Bize Ulaştı

En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.