Yenilikçiliğe yuva nasıl kurulur?

Başarılı bir inovasyon projesi sunmak için ekibinizdeki herkesin ilgisini çekecek ve motive olmasını sağlayacak şaşırtıcı bir deneyim yaratmayı öğrenmek ister misiniz?

Kendisini ‘Kurumsal Simyacı’ olarak tanıtan Linda Naiman, inc.com için bir makale kaleme alarak kurumsal yapılarda yenilikçiliğin nasıl yeşetilebilecğeine dair deneyimlerini paylaşıyor.

Müşterilerim için başarılı öğrenme deneyimleri tasarlamadan önce, mevcut inovasyonlarını veya liderlikle alakalı yaşadıkları zorlukları daha iyi anlamak için keşif röportajları yapıyorum. Bu görüşmeler sırasında geçmiş başarıların hikayelerini, mevcut zorlukları ve gelecekteki olasılıkları ortaya çıkarmak için sorular soruyorum. Özellikle bir inovasyonun başarısına hangi faktörlerin yol açtığını bilmek istiyorum.

Arada sırada dinlediklerim bir hikayeden çok bir şarkı gibi kulağa geliyor, çünkü muhatabım sanki yarı aşıkmış gibi konuşuyor. Anlıyorum ki başarı bir kişiyle değil, harika bir ekibin parçası olmakla alakalı. Açıklayayım; şirketler farklı olabilir, ancak başarı hikayeleri ortak bir noktaya sahiptir: Projedeki herkes ve atılan adımların nihai amacı yenilikçilik için bir yuva kurma hedefine sahipler.

İnovasyon başarısına yol açan faktörler nelerdir?

Görüşme yaptığım yöneticilerden birisi olan Amanda tarafından benimle paylaşılan ve gözlemlerini paylaşmama izin veren bir örnek vereceğim. Amanda (gerçek adı değil), eğlence endüstrisindeki küresel bir şirkette üretim, tedarik zincirleri ve operasyonların çapraz işlevselliğini geliştirmek için yeni bir sistem kurma üzere çalışan bir inovasyon ekibinin üyesiydi.

  1. Finans ve imalattan sorumlu iki kıdemli başkan yardımcısı, şirketin geleceğine yönelik stratejik önemine inandıkları bu projeye kaynak sağladılar.
    Geliştirmekte olduğumuz yenilik riskliydi ancak biz ekip olarak motivasyonumuzu hiç düşürmedik, bir arada olduk. Kısmi başarı veya başarısızlık söz konusu değildi. Ya hep birlikte kazanacak ya da kaybedecektik. Başkan Yardımcılarımız işi bitirmek için herkesle birlikte kolları sıvadılar. Baş döndürücü son teslim tarihini yakalamak için uzun geceler boyunca bizimle birlikte çalıştılar. Stres topları, terlikler, yastıklar gibi ıvır zıvırlar sunarak grupla ilgilendiklerini gösterdiler. Şefkatli bir aile benzeri atmosfer yarattılar ve bu uzun çalışma gecelerini eğlenceli hale getirdi.
  2. İşlevler arası ekiplerden oluşan özel bir savaş odamız vardı ve gerekli materyaller, eğitim, danışmanlar, ara kutlamalar için finansal desteğimiz vardı.
  3. Yardımcılarımız ve danışmanlarımız (süreç sahipleri değil) tartışmalara rehberlik ettiler ve süreçlerin belgelenmesine yardımcı oldu. Fikirsel çatışmalarımız gelecekte karşımıza çıkabilecek noktalar için yol gösterici oldu.
  4. En düşük basamaktan en yüksek seviyeye kadar herkes yaratıcılıklarını en iyi şekilde ortaya koyma şansını buldu çünkü her fikrin ve katkının değerli olduğunu biliyorduk.
  5. Takım ruhunun sağlanması için liderlerin, insanları isimleri ve proje görevleri ile tanımaları önemliydi. Bu konuda liderlerimiz iyi iş çıkarttılar.
  6. Zaman çizelgeleri gerçekçiydi ve son tarihler bir dereceye kadar esnekti, ancak üçüncü gecikmeden sonra tüm departmanlar işe el atarak yardımcı olmaktan çekinmedi.
  7. Tüm yönetim seviyelerine yapılan proje güncellemeleri ile düzenli olarak yapılan kontroller sayesinde ekipler birbiri ile dengeli bir süreç içinde kalmayı başardılar.
  8. Proje yöneticileri proje başarıyla tamamlandığında kendi primlerinin bir kısmını personelle paylaştılar.

Amanda, tüm bu faktörlerin herkesi motive eden şaşırtıcı bir deneyim yarattığını söyledi.

İ:şin doğrusu yenilikçi bir yuva yaratmya katkıda bulunan faktörlerin sağlanması kolaydır; işin zor kısmı doğru kimya ve takım ruhunu yaratmaktır. Yenilikçilere tavsiyem: Yalnızca neyin yanlış gittiğini ya da neyin geliştirilebileceğini değil, aynı zamanda bir projeyle neyin iyi gittiğini, insanları neyin meşgul ettiğini ve birlikte çalışmayı eğlenceli kılan şeyleri düşünmek ve belgelemek için zaman ayırın. Bir sonraki projenizin başarı oranını artırmak için bu bilgileri kullanın.

E-Posta Bültenimize Kaydolun!

gelişmelerden ilk siz haberdar olun

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlgilenebileceğiniz başka yazılar

Makale

2024 Beklentilerim

“Platform kurucumuz İhsan Elgin, Startup Dergisi için 2024 yılına dair beklentilerini kaleme aldı. Elgin, yatırım

Makale

KGS Konferansı’nda Ne Öğrendik?

Kurumsal girişim sermayelerinin yapıları, yaratmış oldukları fırsatlar ve trendlerinin son 3 yıldaki değişimine değinen Platform

Düşünceleriniz bizim için önemli!

bizimle iletişime geçin
small_c_popup-dark

bizimle

Görüşlerinizi Paylaşın

small_c_popup-light

Talebiniz Bize Ulaştı

En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.