Kurumiçi girişimciliği uygulamak için 3 önemli adım

Şirketinizdeki iç girişimcileri büyümek için kullanmak büyük bir önem taşıyor. Yeni inovatif konseptlerin şirketlerde uygulanma aşamasının uzun olduğu düşüncesi ise büyük bir yanılgıdır. Bazı süreçler dikkate alındığında böyle bir düşüncenin oluşması doğal ancak her sürecin bu şekilde gerçekleşmesi gerekmiyor. Girişimciliği uygularken inovasyon sürecinin özel bir süreç olduğunu anlaşılmalıdır. Jan Kennedy afce.co‘da kaleme aldığı yazısında girişimcilere yıkıcı inovasyonu uygulamak için gerekli olan adımları şu şekilde sıralıyor:

1. Beyin fırtınası toplantıları hazırlayın

Girişimcileri bir araya getirdikten sonra fikir üretme sürecine girmelisiniz. Öncelikle şirketinizdeki eksikleri belirleyerek başlamalısınız. Sonrasında ise girişimcileri inovatif fikirlerini sunmaya teşvik etmelisiniz. “İşimizi nasıl iş dışına taşıyabiliriz?” sorusuyla fikirleri saptayabilirsiniz. Eğer fikirler, son 10 yılda yapılmış herhangi bir şeyi geliştirmeye yönelik ise bu artan inovasyon olarak tanımlanabilir. Artan inovasyon, yeni büyüme fırsatları oluşturacak bir inovasyon çeşidi değildir. Bunun yerine, fikirler listesi daha yıkıcı olmalı ve ayrışmış inovasyon veya radikal inovasyon olarak değerlendirilmelidir.

2. Keşif aşamasının gerekliliğini anlayın

Birçok şirket, bir an önce ilerlemeye çalışarak ve keşif aşamasına izin vermeyerek büyük bir hata yapmaktadır. Yeni fikirlerin üretilmesi ile heyecanlanan yöneticiler, bu fikirleri pazar veya müşteri gerçeği olmadan hemen hayata geçirmeye zorlamaktadır. Basitçe, fikirler asla gerçek dünyada araştırılmaz ve sadece yönetimin gelecekte ne olabileceği hakkında fikirlerine bağlıdır. Keşif aşaması, fikirlerin olgunlaşması ve doğru müşteri için doğru sorunu bulmak için çok gerekli bir aşamadır. Geleceği tahmin etmek tabii ki mümkün değildir ancak birçok geçmiş veri ile oldukça isabetli tahminler yapılabilir. Şirketler iç girişimciliği uyguladıkları için keşif aşaması olmadan fikirlerin yeni büyüme imkanları yaratacak bir inovasyon fikri olmayacağını ve yüksek oranda başarısızlık yaşayacağını göz önünde bulundurmak gereklidir.

3. Varsayımları test edin

İç girişimciliği uygulamak için bir fikrin uygulanabilirliği test edilmelidir. Bu, tüm önemli varsayımları test edecek birçok deney yapılmasını gerektirir. Hangi sorunu çözdüğünüzü, kimin sizin müşteriniz olduğunu ve çözümün ne şekilde olacağını belirlemelisiniz. Bu gibi basit soruların cevaplarını bilmek ürününüz veya hizmetiniz ile katacağınız değerlere odaklanmanızı sağlar. Müşterinizin çözümü dikkate alması için fikirlerinizin neler içermesi gerektiğini anlamalısınız. Girişimcilere öğrenmeleri ve geri bildirim vermeleri için rehberlik etmeli ve inovasyon eğitimleri vermelisiniz. Bununla birlikte bir sonraki adım, doğru bir gelir ve fiyatlandırma modeli ile ürünün veya hizmetin piyasaya nasıl çıkacağını belirlemektir.

E-Posta Bültenimize Kaydolun!

gelişmelerden ilk siz haberdar olun

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlgilenebileceğiniz başka yazılar

Makale

2024 Beklentilerim

“Platform kurucumuz İhsan Elgin, Startup Dergisi için 2024 yılına dair beklentilerini kaleme aldı. Elgin, yatırım

Makale

KGS Konferansı’nda Ne Öğrendik?

Kurumsal girişim sermayelerinin yapıları, yaratmış oldukları fırsatlar ve trendlerinin son 3 yıldaki değişimine değinen Platform

Düşünceleriniz bizim için önemli!

bizimle iletişime geçin
small_c_popup-dark

bizimle

Görüşlerinizi Paylaşın

small_c_popup-light

Talebiniz Bize Ulaştı

En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.