İnovasyona odaklanmanız için 4 temel sebep

İnovasyonun gerekliliği konusunda artık pek fazla soru işareti kalmadı. Ancak, evet, inovasyon önemli deyip sonraya bırakanlar veya önce bir rakibim denesin, tutarsa ben de uygularım diyenler de yok değil. İşte bu yüzden inovasyonu sadece faydalı bir eser olarak değil, odaklanılmaktan hiç vazgeçilmemesi gereken bir yaklaşım olarak ele almak gerekiyor.

İnovasyonun en önemli etkilerinden birini “farklılaştırıcı” olarak tanımlayan Leadership Principles’in Kurucusu ve CEO’su Gordon Tredgold, hazırladığı makalede odaklanmanın önemine varılabilmesi için dört başlık sıralıyor. Tredgold’un Inc.com’da yayınlanan “4 Reasons Why You Need To Focus On Innovation” başlıklı makalesini sizler için derledik.

Sınırları genişletme

Tredgold, Deloitte tarafından 2015’te yapılan bir araştırmada, ankete katılanların yüzde 66’sının yeniliğin büyümeden önemli olduğunu kaydettiğini aktarıyor. Yenilik yapan işletmelerin daha fazla büyüme olanağı elde ettiğini belirten Tredgold, böylece daha fazla müşteri ve pazarda daha büyük bir alabileceklerini belirtiyor.

İnovasyonun, işletmelerin büyüklüğünden bağımsız olarak büyümeyi kolaylaştırdığına vurgu yapan yazar, küçük bir başlangıç yapmış da olsanız, yenilik yaparsanız işinizi büyütebilirsiniz yorumunu yapıyor. Bunun hem küçük çaplı bir şirket hem de büyük Fortune 500 şirketleri için geçerli olduğunu ifade eden Tredgold, büyümek isteyen şirketlerin yenilikçi olması gerektiğine işaret ediyor.

Rakiplerden farklılaşma

“Doğru inovasyon, müşterilerinize benzersiz bir şey sunmanıza izin verecektir.” ifadesini kullanan Gordon Tredgold, “Sunduğunuz ürünün hemen hemen aynısından üreten çok sayıda firma olabilir. Popüler ürünleri alıp daha iyi hale getirebiliyorsanız rakiplerinizden ayrışırsınız. Böylece markanız öne çıkar ve şirketinizin gelirlerini artırması kolaylaşır.” yorumunu yapıyor.

Müşteri taleplerini karşılama

Tredgold’un üçüncü sırada yer verdiği konu ise müşteri taleplerini karşılama. Müşterilerin, bugün istedikleri ürünü yarın istemeyebileceklerine işaret eden Tredgold, yenilikçi şirketlerin pazardaki değişiklikleri görebildiğini; bununla birlikte tüketicilerin yeni bir ürüne henüz ihtiyaç duyduklarını fark etmeden önce ilgili ürün veya çözümü sunabildiklerine dikkat çekiyor. İnovasyon yapmaya istekli olmayan şirketlerin uzun vadede müşteri taleplerini karşılamada sıkıntı çektiğini ifade eden Tredgold, her zaman müşterileri heyecanlandıracak, taleplerini karşılayacak yeni fikirler peşinde koşulması gerektiğini ifade ediyor.

En iyi yetenekleri çekme

Yetenekli ve yenilik odaklı çalışanların çalışmak istedikleri yer konusunda yenilikçi olanlara öncelik verdiğini belirten yazar, şirketlerin bu akıma ayak uydurmasının bir zorunluluk olmaya başladığını vurguluyor. Bu nedenle yenilikçi olmanın sürdürülebilir olması gerektiğini kaydeden Tredgold, bunu başarabilenlerin her daim iyi isimlerin özgeçmişlerine ve iş başvurularına sahip olduğunun atını çiziyor. Bu sayede büyüme, rekabette öne çıkma ve müşteri taleplerini karşılamada şirketinizi üst seviyeye çıkaracağınızı kaydeden yazar, şirket içinde statükoyu korumak istenmesinin normal bir durum olduğunu, kapıları her daim açık tutacaksanız yenilikçilikten vazgeçmemeniz gerektiğini sözlerine ekliyor.

İlgili yazının orijinal İngilizce metnine bu linkten ulaşabilirsiniz.

E-Posta Bültenimize Kaydolun!

gelişmelerden ilk siz haberdar olun

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.

İlgilenebileceğiniz başka yazılar

Makale

2024 Beklentilerim

“Platform kurucumuz İhsan Elgin, Startup Dergisi için 2024 yılına dair beklentilerini kaleme aldı. Elgin, yatırım

Makale

KGS Konferansı’nda Ne Öğrendik?

Kurumsal girişim sermayelerinin yapıları, yaratmış oldukları fırsatlar ve trendlerinin son 3 yıldaki değişimine değinen Platform

Düşünceleriniz bizim için önemli!

bizimle iletişime geçin
small_c_popup-dark

bizimle

Görüşlerinizi Paylaşın

small_c_popup-light

Talebiniz Bize Ulaştı

En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.